Tarihçe

Tarihçe
 • Sayın Dr. Öner HEKİM ve Sayın Ünal Nafiz HEKİM Giresun’un şirin ilçelerinden biri olan Piraziz’in Şeyhli Mahallesi’nde dünyaya gelmişlerdir. 1974 yılında ailesi ile birlikte Giresun’dan İstanbul’a göç etmişlerdir. Öner HEKİM 1981 yılında çelik konstrüksiyon işleri yapan bir kuruluşta işe başlamış, 1983 yılında kardeşi Ünal Nafiz HEKİM’i de çalıştığı firmaya alarak 1985 yılına kadar mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmişlerdir. Kazandıkları deneyim ve sahip oldukları girişimcilik ruhuyla, 1985 yılında kardeşi Ünal Nafiz HEKİM ile birlikte 2 adet kaynak makinesi ve birkaç el aleti alarak şahıs firması kurmuşlardır.1985-1988 yılları arasında bir demir çelik fabrikasında tahmil tahliye taşeronluğu ile çeşitli çelik konstrüksiyon işleri yapmaya başlamışlardır. 1987 yılında Güzelyalı / Pendik E-5 Karayolu kenarında, 850 m2 arsa alıp, ilk etapta 140 m2, daha sonra 560 m2 atölye kurarak, iş potansiyellerini arttırmaya ve yurt ekonomisine katkı sağlamaya başlamışlardır.

 • 07.07.1989 tarihinde girişimcilik ve çağdaş düşünce anlayışı ile; sektöre adını veren, günümüzde de marka değeri taşıyan Türkiye ve dünyanın önde gelen kuruluşlarından Prefabrik Yapı İnş. San. ve Tic. A.Ş. kurulmuştur.

 • 23.07.1992 tarihinde hazır yapı sektörüne getirdiği kaynaksız yapı teknolojisi ile, sürekli gelişme ve müşteri odaklı yaklaşımıyla; gelenek, kalite, teknoloji kavramlarının sinerjisinin bir sonucu olarak Özge Yapı San. ve Tic. A.Ş. kurulmuştur.

 • 18.06.1996 tarihinde prefabrik yapılar, konteynerler, kabinler, çelik konstrüksiyon yapılar üretmek amacıyla Hebo Yapı San. ve Tic. A.Ş. şirketi kurulmuştur.

 • 02.02.1999 tarihinde başta Giresun olmak üzere Karadeniz bölgesinde marka değerine sahip, teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi ve modernizasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesiyle birlikte Hekim Süt Endüstrisi Gıda ve Yapı San. Tic. A.Ş. Giresun’da hizmete alınmıştır.

 • 05.02.2001 tarihinde hazır yapı sektörüne çimento esaslı cephe kaplama malzemesi üretmek amacıyla Hekim Yapı Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. kurulmuştur.

  Aynı yıl içerisinde 21.08.2001 tarihinde Hekim Holding bünyesindeki diğer şirketlerin boya ihtiyacını karşılamak amacıyla Hekim Boya, Plastik Profil Yalıtım Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. kurulmuştur.

 • Hekim Madencilik, Hekim Yapı A.Ş.’nin Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement ürünü içerisinde yer alan hammadde üretimini desteklemek amacı 2004 yılında Hendek Sakarya’da faaliyete geçmiştir. Silika madeni çıkartma ve işleme konusunda alt yapısı güçlü, alanında uzman kadrosu ile yıllık 50.000 ton üretim yaparak işletme gücünün sürekliliğini sağlayan lider bir kuruluştur.

 • 09.02.2006 tarihinde Hekim Grup şirketlerinin bütünlüğünden gelen gücü tek bir çatı altında toplamak adına, Hekim Holding olarak faaliyet ve hizmetlerinin global alanda sürekliliğini sağlamıştır.

 • 22.09.2008 tarihinde tüm dünyada Hekim Holding ürünlerinin ihracat ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, dünya pazarına Türkiye’de yerel olarak üretilen ürünlerinin sunumu amacıyla, dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren Piraziz Dış Ticaret A.Ş. kurulmuştur.

 • 14/12/2010 tarihinde Hekim Yapı A.Ş. bünyesinde çatı panelleri, cephe panelleri, kompozit paneller, fibercement cephe panelleri, petli paneller üretmek amacıyla Hekim Panel işletmesi kurulmuştur.

 • 20.05.2011 tarihinde Hekim Holding bünyesinde faaliyet gösteren Prefabrik Yapı A.Ş., Özge Yapı A.Ş. ve Hebo Yapı A.Ş. prefabrik sektörünün kalite ve fiyat belirleyicisi firmalarının izolasyon ihtiyacı için; yapı sektörüne ilk ürünlerini 2004 yılında veren fibercement cephe kaplama ürünleri ile beraber kullanımı için, son olarak da “kendi ürünleri ile kendine yetebilmek ve dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak’’ misyonuyla nihai teknoloji ve sektörde belirleyici olacak bir kapasite ile EPS üretimine başlamıştır.

  Yine aynı yıl içinde yüksek kapasiteye sahip polietilen tereftalat dekoratif pet alanında faaliyet gösteren Hekim Plast işletmesi üretime başlamıştır.

 • Hekim Yapı’nın sektördeki ve entegre tesislerindeki önemli yatırımlarına 2013 yılında bir yenisi eklenerek; 3. Hekimboard Tesisi’nin açılışı yapıldı. Hekim Yapı bu önemli girişimi ile yıllık 125 bin m3 fibercement levha üretim kapasitesine ulaştı.

 • Steelin hafif çelik yapı sektörünün lider firması Prefabrik Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ön üretimli hafif çelik binalar ve ekolojik konteyner ürün grupları olarak, Hekim Profil ise; özel tasarımlı kaynaksız yapı teknolojisi ile çeliğin soğuk şekillendirildiği profil üretim merkezi olarak 2014 yılında sektöre kazandırılmış olup, alanında uzman kadrosu ve üretim hacmi ile ivme göstermiştir.

 • Hekim Holding olarak yolculuğumuzda önemli adımlar atmaya ve hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sektörde öncü olmamızın vermiş olduğu sorumluluk ve bilinç ile her zaman daha iyiyi hedefliyor, bu yaklaşım ve anlayış doğrultusunda hareket ediyoruz. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın beklentilerinin ötesinde ürün ve hizmet sunarak, kalitemizden ödün vermiyoruz. Birlikte gelişiyor, birlikte büyüyoruz.