4 Ekim 2016
Haberler
Hekim Profil Güneş Enerjisi Projelerine Yoğunlaştı

Hekim Profil Satış ve Pazarlama Müdürü Kutay Dündar, “Güneş enerjisi, diğer tüm enerjilere göre ileride bizler için kaçınılmaz olarak en büyük enerji kaynağı olacaktır. Hekim Profil olarak bundan sonraki dönemde sektör müşterilerimiz için nasıl fark yaratabileceğimiz konusuna yoğunlaşmış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Şirketin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dündar, Hekim Profil’in 2014 yılında kurulduğunu hatırlatarak, özel tasarımlı kaynaksız yapı teknolojisi ile çeliğin soğuk şekillendirildiği profil üretim merkezi olduğunu bildirdi. Soğuk şekillendirilmiş çelik profillerin kullanımının son dönemde önemli ölçüde fazlalaştığını ve çelik yapılar için vazgeçilmez bir ürün haline gelmeye başladığını belirten Dündar, şunları kaydetti:

“Bunun başlıca sebeplerinden bahsedecek olursak, diğer çelik ürünlerine kıyaslandığında çok daha az miktarda malzeme kullanımı, projeye uygun ölçülerde üretim sayesinde fire ve işçilik kayıplarının ortadan kaldırılması, profil üzerinde talep edilen eksenlerde montaj deliklerinin açılarak işçiliğin maliyetlerinin en az seviyelere çekilmesi, galvanizli ham madde kullanımı ile korozif ortamlarda çok daha fazla dayanıklılık, mürekkep püskürtmeli markalama sayesinde paketlemelerin proje detaylarına göre yapılması gibi başlıca avantajları sıralayabiliriz.

Çelik konstrüksiyon uygulamaları Hekim Profil ile artık daha hızlı, güvenilir ve ekonomik olarak yapılmaktadır. Üretilen profiller, hafif çelik yapıların yanı sıra ağır çelik endüstriyel tesisler, güneş enerji sistemleri bağlantı ayakları, statlar ve köprüler gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının çeşitliliği her geçen gün artmaktadır.”

Dündar, dünyada gelişmiş ülkelerde yüzde 30-55’ler arasında değişkenlik gösteren yapısal çelik kullanım oranının Türkiye’de yüzde 5’in altında seyrettiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin yüzde 92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğunu, nüfusunun yüzde 95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığını ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98’inin deprem bölgesinde bulunduğunu kaydeden Dündar, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sebeple yapısal çeliğin kullanımına son derece önem verilmesi ve kullanım oranlarının gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye çıkması ülkemiz açısından kaçınılmazdır. İnşaat sektörünün yapısal çelik kullanımına daha fazla önem vermesi ve bu yönde gerekli her türlü yatırım yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.”

-“Her türlü talebi karşılayacak yetkinliğe sahibiz”

Birçok ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Dündar, Hekim Profil olarak Türkmenistan ve Arap ülkelerine daha yoğun olarak ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Dündar, şu açıklamalarda bulundu:

“Son dönemde özellikle Güneş Enerji Sistemleri (GES) projelerinin artması ile başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarına da ürünlerimizi ihraç etmeye başlamış bulunuyoruz. Yurt dışındaki müşterilerimizin Hekim Profili tercih etme sebeplerinin başında marka bilinirliğimiz ve tamamı birinci kalite sertifikalı ham madde kullanılarak Euro Norm standartlarında üretim yapmamız gelmektedir.

Üretimini gerçekleştirdiğimiz profiller GES sistemlerinde modülü oluşturan çerçeve elemanları (kolon, kiriş, aşık) olarak kullanılıyor. Ülkemizde bu alanda yapılan yeni yatırımlarla birlikte hafif yapısal çelik kullanımı her geçen gün artıyor. Hekim Profil olarak bu yöndeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sektörden gelen her türlü talebi karşılayacak tecrübe ve yetkinliğe sahip bir firmayız.”

Dünyada yer alan tüm enerjilerin esas kaynağının güneş olduğuna işaret eden Dündar, diğer taraftan yoğun olarak kullanılan petrol, kömür ve doğalgaz gibi kaynakların tükenebilir olması nedeniyle elde edilen enerjinin hem pahalı olduğunu hem de kullanımı sırasında çevreyi kirlettiğini vurguladı.

Güneş enerjisinin yaşam boyu sürecek sonsuz bir kaynak olduğunu belirten Dündar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Güneş enerjisi dünyanın her bölgesinde ulaşılabilir ve kullanılabilir bir kaynak olduğu için diğer tüm enerjilere göre ileride bizler için kaçınılmaz olarak en büyük enerji kaynağı olacaktır. Hekim Profil olarak bundan sonraki dönemde sektör müşterilerimiz için nasıl fark yaratabileceğimiz konusuna yoğunlaşmış bulunmaktayız. Her sektörde olduğu gibi inovasyona verilen önem o firmayı her zaman bir adım öteye taşımaktadır. Bu sebeple Hekim Holding’in her markası inovasyona son derece önem verir.

Bundan yola çıkarak, GES sistemlerinde kullanılan çelik profillerin korozif ortamlara maruz kalması sebebiyle, profillerin korozyona dayanıklılığı yüksek düzeyde önemli bir kriterdir. Üretimde kullanmış olduğumuz ham madde kısmında yapılabilecek geliştirmeler için sürekli olarak üreticiler ile sıcak temas halinde birlikte çalışmaktayız. Bu alanda gerçekleşebilecek bir yeniliğin sektöre ciddi anlamda fayda sağlayacağına inanıyoruz. Hekim Holding’in sektör lideri olmasının gücünü, bu alandaki teknik bilgi, yılların vermiş olduğu tecrübe ve yeteneklerini Hekim Profil olarak sektöre değer katmak adına kullanmaktayız.”