18 Nisan 2013

Haberler

Sayın Öner Hekim’e Fahri Doktora

Giresun Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Hekim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever İşadamı Öner Hekim, düzenlenen törenle beratını aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Doç.Dr. Vasıf Hasanoğlu’nun kısa bir resital sunumu yaptı.Ardından, bir öğrencinin etkili bir sesle okuduğu “Ay Gız” şarkısı izleyenlerden büyük alkış aldı.

“ÖNER HEKİM ÖRNEK BİR İNSAN”

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Öner Hekim’in özgeçmişinin okunmasının ardından konuşan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Aygün Attar, yoğun katılımdan duygulandığını belirterek, üniversitenin yanında olanlara teşekkür etti. Attar, “Kendisini Giresun’a adamış olan Giresun’un gelişmesini kendi kişisel gelişimi kadar önem veren burada bulunan kişilere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu ünvanın verilmesinde Hekim’in yaptığı bağışın katkısı olmadığını, çünkü bağış yapılmadan kendisine Fahri Doktora verilmesini kararlaştıdıklarını söyleyen

Rektör Attar, “Senatoda yaptığımız görüşmelerde, Öner Hekim’in Giresun iline yaptığı katkılardan, eğitim, sağlık ve sivil toplum kuruluşlarına maddi ve manevi olarak vermiş olduğu olağanüstü destekten dolayı Giresun Üniversitesi ödüllendirme ve ödül yönergesine göre sayın Öner Hekim´e fahri doktora payesi verme kararı aldık” diye konuştu.

“GİRESUN’UN EN İDDİALI KURUMUYUZ”

Sayın Attar, konuşmasında şunları söyledi: “Giresun Üniversitesi, 25.000’e yaklaşan öğrencisi ve 1000’e aşkın personeliyle Giresun’un en iddialıkurumudur. Üniversitelerin misyonları eğitim ve öğretim vermekle sınırlıdeğildir. Üniversite olarak Türkiye’nin her tarafına hayır ve hizmet götüren topluma örnek teşkil eden, bize kıvanç ve gurur bahşeden kıymetli bir hemşehrimizi bugün burada ağırlıyoruz. Üniversitelerin temel felsefesinde insanlığın da öğretilmesi vardır. Sayın Hekim, bugüne kadar yapmış olduğu hayır ve bağışlarla sadece Giresun’a değil, Türkiye’nin her tarafına yaptığı maddi manevi katkılarla zaten hayat üniversitesinde doktorasını almış örnek bir insandır.Toplum ve kampüs işbirliği böyle etkinliklerle mümkündür”

Sayın Öner Hekim’in, üniversiteye oğlu Merhum Ömer Hekim’in isminin verilmesi isteği ile 50 dönüm arsa bağışladığını ve bu arsanın tapusunun kendilerine verildiğini açıklayan Attar, konuşmasında, küçük yaşta hayatını kaybeden Merhum Ömer Hekim’den söz ederken, salonda bulunanların çoğu gözyaşlarını tutamadı. Rektör, “İnşallah sayın Hekim’in bu insani duygu dolu dileğini gerçekleştireceğiz” dedi.

Attar,;“Sayın Öner Hekim; üniversitemize bu ilk olan bu bağışınız son olmasın, ayrıca bizi canlı yayından izleyen internet üzerinden dinleyen hemşehrilerimize de örnek olsun. Sağ olun var olun” diye bitirdi.

Öner Hekim ise;devletin önemli makamları ve birçok sivil toplum kuruluşundan bugüne kadar sayısız ödül aldığını belirterek, şunları söyledi: ”Tabi ki bunların benim için ayrı ayrıdeğeri var. Ama Giresun Üniversitesi’nin bugün bana vermiş olduğu fahri doktora payesinin çok daha ayrı bir önemi var. Çünkü Giresun benim ata toprağım, baba toprağım. Giresun Üniversitesi’nden böyle bir ödül almak beni son derece mutlu etmiştir. İkinci önemli hadise ise 12 yaşında kaybettiğim rahmetli oğlum Ömer Hekim’in Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne isminin verilmesi, bizi aile olarak son derece mutlu etmiştir.”

Hekim, oğlu Ömer Hekim’in isminin Tıp Fakültesi olarak ebediyete kadar yaşamasının kendileri için ifade edilemeyecek bir mutluluk kaynağı olduğunu belirterek, bugünden sonra da her türlü maddi ve manevi katkılarının, yaptıkları takdir edildikçe gerek Giresun iline, gerekse üniversiteye artarak devam edeceğini de sözlerine ekleyerek “İnşallah oğlumun ismini taşıyacak olan Tıp Fakültesi’nden önemli bilimadamları çıkar. En önemli silah ve güç eğitimdir. Bizler ve ekonomik gücü olan herkesin eğitime katkıda bulunması bir görevdir” şeklinde konuştu.
Ardından Rektör Sayın Attar, Fahri Doktora beraatını okuduktan sonra Başkanımız Sayın Öner Hekim’e üniversitenin binişini giydirdi.

Sayın Hekim,kendisine böyle bir paye verilmesine destek olan Rektör Sayın Attar ve üniversite senatosuna teşekkür etti.

YOĞUN KATILIMLI TÖREN

Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Giresun Vali Vekili Yüksek Çelik, eski milletvekili Ergun Özdemir, Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, Baro Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, İl Genel Meclisi Üyeleri Köksal Özdemir, Mustafa Yılmaz, il protokolü, bazı ilçe kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurumlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda STK temsilcileri ile; akademik-idari personel, öğrencileri ve basın mensupları katıldı. Töreni Tempo TV ve Kanal G televizyonu canlı olarak yayınladı.

Tören sonunda Yeşilgiresun Belediyespor Basketbol Takımı’nın oyuncuları Rektör Prof. Dr. Aygün Attar ve Öner Hekim’e yapmış olduğu katkılardan dolayı sahneye çıkarak çiçek takdim ettiler.

Öner Hekim için düzenlenen Fahri Doktora töreni, Rektörlük fuaye salonunda verilen kokteyl, halkoyunları gösterisi ve müzik dinletisi sunumu ile sona erdi.

Fahri Doktora verilen Sayın Öner Hekim, daha önceki yıllarda hizmetleri nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Takdir Ödülü, TBMM Üstün Hizmet Ödülü, Başbakanlık Yılın Ailesi Ödülü,. Giresun Valiliği Yılın Ahi Beyi Ödülü,TEMADER, Yılın İstihdam Sağlayan İşadamı Ödülü, GESOB ve 51 Sivil Toplum Örgütü’nün Yılın Başarılı İşadamı ödülü, İstanbul ve Giresun başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan 200 dolayında ödül, plaket ve belge sahibi oldu.